добре дошли в моя уеб сайт

Класификация

Класификация

През последните десетилетия таксономията на гъбите е в постоянно движение във връзка с новите изследвания, използващи сравнения на днк. Традиционните класификации, основани на морфологията, често се променят с нови, следващи филогенията на таксоните.

В света няма общоприета система на най-горните таксономични нива при гъбите и промените на наименования на нивата на вид са често явление. Дори някои видове имат по няколко различни наименования, в зависимост от жизнения им цикъл или формата на размножаване. През последните години изследователите правят опити за изграждане и въвеждане в употреба на унифицирана и по-консистентна таксономична номенклатура.

През 2007 година, в резултат на мащабните усилия на десетки миколози и други учени, работещи в областта на таксономията на гъбите, е разработена нова класификация на царство Гъби. П

Царство Гъби

  • Тип Торбести гъби (Ascomycota) Caval-Sм-1998
  • Подтип O.E. Erikss. & Winka, 1997
  • Подтип O.E. Eriksson & K. Winka, 199
  • Подтип O.E. Erikss. & Winka, 1997
  • Тип Баздиеви гъби (Basidiomycota) R.T. Moore, 1980
  • Подтип Doweld, 2001
  • Подтип Bauer, Begerow, Samp., Weiss & Oberw., 2006
  • Подтип Bauer, Begerow, Samp., Weiss & Oberw., 2006
  • Тип T.Y. James, 2007
  • Тип M.J. Powell, 2007
  • Тип C. Walker & A. Schuessler, 2001
  • Тип M.J. Powell, 2007
Гъбите представляват обширна хетерогенна група организми, различаващи се по морфология, начин на размножаване, цикли на развитие, начини на хранене и местообитание. Към тях се отнасят около 80 000 описани вида. Гъбите са еукариотни организми, характеризиращи се с редица важни особености, по които се различават от прокариотите, като една от най-важните е наличието на ясно оформено ядро. С изучаване на гъбите се занимава науката микология (от гръцки: mykes – гъба). Това е едно от направленията в микробиологията и голяма част от методологията, която се използва при изследването на гъби (начини на стерилизация, култивиране и други), практически не се отличава от методите, използвани при изучаването на прокариоти. Гъбите имат статус на отделно царство в живия свят. Най- съществените различия между тези 3 царства (на растенията, на животните и на гъбите) са типът на хранене и типът на обмяна на веществата. При гъбните видове храненето е хетеротрофно, осъществяващо се чрез адсорбция. Изучаването на различните групи гъби и тяхната биология, цикли на развитие, особености на морфологичния строеж и размножаване, тяхната екология е спомогнало да се уточни систематичното положение на отделните таксономични групи и установяването на тяхната филогенетична връзка с други такива. Гъбите се отнасят към най-древната форма организми. Счита се, че съвременните класове гъби са възникнали в процеса на еволюция от различни нисши организми, т.е. имат полифилетичен произход. В резултат на развитието на съвременните методи за изследване и на таксономичната наука се е оформила следната схема, дефинираща таксономичния статус на гъбите. 


 
Класификация
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.